Pluskwa Domowa "Bed Bug"

Żyję ona w łóżku albo w jego najbliższej okolicy. Zależy to oczywiście od populacji. W początkowych stadiach pluskwa zlokalizowana jest w łóżku i dopiero stopniowo gdy jest ich za dużo, rozpoczyna się ekspansja na sąsiadujące z łóżkiem miejsca. Często są informacje mylące w Internecie które mówią o zapluskwionych kontaktach, wnętrzach materacy takie sytuacje tylko są przy bardzo dużych za pluskwieniach. Najważniejsze jest rozpoznanie co zostało zainfekowane i zabezpieczenie gniazd i powierzchni po których się przemieszczają. Chemia działa kontaktowo więc pluskwa musi mieć w nią wejść. Małe zapluskwienia można zlikwidować nawet 1 zabiegiem jednak gdy pojawiają się jajka mogą być potrzebne 2-3 a nawet zabiegów.

Pluskwy atakują nas kiedy śpimy, w dzień są schowane w okolicy łóżka. Wykrywają nas dzięki wydychanemu dwutlenkowi węgla jak komary, po zlokalizowaniu ofiary i miejsca wgryzają się i pobierają krew. Już z jednej samicy pluskwy możemy mieć setki insektów po kilku miesiącach. Potrafi dziennie złożyć od 2 do 5 jaj i po miesiącu może ich być już aż 150. Dlatego tak ważna jest nasza szybka reakcja. Jajka są wybitnie odporne na działanie chemii dlatego najczęściej zaleca się powtórzenie zabiegu ULV w celu wyklucia jaj. Substancje których używamy działają kontaktowo, z tego powodu pluskwa musi wejść w chemie kiedy wychodzi z kryjówki.  Wymrażanie lub gorąca para mogą spowodować hibernacje lub podciśnienie wyrzuci pluskwę w inne miejsce i ta ucieknie. Dopiero bezpośrednie trafienie może zabić insekta lub zniszczyć jajka. 

Pluskwa Domowa/ Bed Bug
Rozmiar: 1 - 6 mm. 
Rozród: 2-5 jajek dziennie (zależne od warunków).
Rozwój: 5 stadiów larwalnych do osiągnięcia dojrzałości.
Jedzenie: Krew ludzka, sporadycznie zwierząt domowych.
Kryjówki: brzegi materacy, drewniane i materiałowe elementy łóżka, obrazki,           plecówki mebli, gniazdka (rzadko), futryny, zasłonki, parapety,                         dywany(rzadko), walizki, ubrania na podłodze.Największa aktywność: wiosna - jesień. Najszybszy rozwój pluskwy.
Czas żerowania: W nocy między 0 - 4 nad ranem.
Zabiegi na pluskwy: 
  1. Zamgławianie ULV (Zimna mgła) z wykorzystaniem chemii.
  2. Parowanie - niskociśnieniowe parownice.
  3. Wymrażanie - metodami takimi jak (Cryonite).
  4. Gazowanie - zakazane w obiektach wielomieszkaniowych. Stosowane                               wyłącznie w rolnictwie.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
  • Żywi się w głównie człowiekiem.
  • Najważniejsze to ocena zapluskwienia i lokalizacja gniazd.
  • Zgłoszenie problemu do administracji budynku.
  • Pluskwy podróżują między mieszkaniami gdy nie mają pożywienia
  • Pluskwy składają do 5 jajek dziennie. (jajka wykluwają się od 4 do 17 dni w zależności od warunków)